doporučujeme
MAČ 2017 –
23. 07. 17

Projekt Pravda. Šťastný život na pomezí životopisu a fikce.

Mariusz Szczygieł 
​23. 7. 20:30 Brno

Spisovatel, reportér a čechofil. Je jedním z nejznámějších polských novinářů. Byl prvním člověkem, který v polské televizi pronesl slovo „orgasmus“. Věnuje se kultuře a historii České republiky. Je autorem například knihy Gottland (2007). Jeho nejnovější dílo nese název Projekt Pravda (2016), které je o hledání smyslu života a vyrovnávání se s těžkou životní situací. Na osobní pravdu se ptal slavných osobností i náhodných cestujících ve vlaku, návštěvníků kaváren, lidí na ulici.

Giorgi Kekelidze
23. 7. 20:30 Wrocław
 

24. 7. 19:00 Ostrava
25. 7. 19:00 Košice
26. 7. 20:30 Lvov

Narozen 1984, básník, esejista a zakladatel první gruzínské digitální knihovny lib.ge. Od března 2012 působí ve funkci generálního ředitele Národní gruzínské parlamentní knihovny. Mezi lety 2006–2008 vyučoval gruzínský jazyk a literaturu v nápravném zařízení v Rustavi, od roku 2009 připravuje literárněkritická pásma na různých rozhlasových stanicích. Píše sloupky pro časopis Tabula, na Otevřené univerzitě v Tbilisi učí klasickou literaturu a na televizním kanálu Achali Archi moderuje od roku 2012 literární pořad Interpretace. Jeho básnická tvorba je hymnou humanismu a vnímání, zatímco v prozaických Gurijských denících, originálním díle na pomezí životopisu a fikce, popisuje jednoduchý a šťastný život lidí ze své domoviny – gruzínského kraje Gurie.

Zośka Papużanka
23. 7. 20:30 Ostrava

24. 7. 18:00 Košice
25. 7. 19:00 Lvov

Vystudovala divadelní vědu na Jagellonské univerzitě, obhájila disertaci pojednávající o recepci děl Federica Garcíi Lorcy v polských divadlech, vyučuje polský jazyk na velmi dobré škole. Píše. Čte. Seznam jejích oblíbených spisovatelů je dlouhý, v čele se však stále drží Vladimir Nabokov. V roce 2012 vydala svůj první román Szopka [Jesličky], který si získal přízeň literárních kritiků, čtenářskou oblibu a vynesla autorce nominaci na cenu NIKE a Paszportu Polityki. On [On] je její druhou knihou. Žije v Krakově s manželem a dvěma syny. Píše perem. Nevlastní ani jeden pár černých bot. Ráda jezdí po světě. Má ráda malířství, víno a lidi. Nemá ráda cirkus, kůží čalouněný nábytek a lidi. Sbírá náušnice. Chtěla by mít dům se zahradou a hrnčířský kruh. Sázení stromů a kroužení hrnků považuje za důležitější činnost, než je psaní knih.

Zurab Rtveliashvili
23. 7. 19:00 Košice 

24. 7. 20:30 Lvov

Narozen 1967, příslušník generace post-sovětských umělců, která měla radikální vliv na směřování gruzínské literatury. Ve své poezii představil novou vizi, které dal směr jazykovými i koncepčními experimenty, a jeho práce dodnes přesahuje hranice textu. Je jedním z pionýrů zvukové poezie a básnických performancí v Gruzii a jako jeden z mála umělců činných v devadesátých letech zůstává dodnes věrný kořenům a principům avantgardy. Jak v publicistické činnosti, tak ve své poezii ustavičně zdůrazňuje důležitost vytváření nových strategií pro zachování avantgardních ideálů a jejich přenesení do umělecké reality současnosti. Na počátku nového tisíciletí byl jedním z průkopníků a popularizátorů polyfonní poezie a revolučního pouličního divadla a dodnes razí názor, že je potřeba obklopovat se různými promluvami i obrazy. Značnou část života strávil ve složitých podmínkách nižší třídy, což však, na druhou stranu, značně posílilo jeho tvůrčí práci a umožnilo mu pochopit poezii spodních vrstev společnosti a jazyk rozdílnosti. Rtveliashviliho básně se objevily i v řadě zahraničních antologií a je také vítězem mezinárodního tvůrčího sympozia Vološinovo září 2012.

Shota Iatashvili
23. 7. 20:30 Lvov

Významný básník, spisovatel, překladatel a kritik umění. Narozen roku 1966, básnický debut Křídla smrti mu vyšel v roce 1993. K dnešnímu dni vydal řadu básnických sbírek, čtyři knihy prózy a také sborník literární kritiky, za kterou získal cenu Saba v kategorii kritika roku. Iatashvili působí i jako literární překladatel, který gruzínským čtenářům představil například esej Styly radikální vůle Susan Sontag nebo antologii poezie amerických básníků. Dnes působí jako šéfredaktor časopisu Akhali Saunje a moderuje pořad Knihovna na Rádiu Svobodná Evropa. Je držitelem řady básnických ocenění a pravidelně se účastní mezinárodních literárních festivalů, například EST-OUEST (Die, France, 2006), Poetry International (Rotterdam, Nizozemsko, 2007), ORIENT-OCCIDENT (Curtea de Argeș, Rumunsko, 2006), Mezinárodního básnického bienále (Moskva, Rusko, 2007, 2009) a dalších. Jeho vlastní poezie byla přeložena do celé řady jazyků – vyšla například ve sbírkách Tužka v zemi (Krok 2016, Ukrajina), Anthology of Georgian Poetry (Arc Publication 2016, Velká Británie), Aus der Ferne (Corvinus Presse 2015, Německo), Ich aber will dem Kaukasos zu… (Pop Verlag 2015, Německo) nebo v Hedendaagse poezie uit Georgia (Poezie Centrum, Gent, Geruisloos geraas 2010, Nizozemsko).