Luděk Navara je brněnským zosobněním spisovatele a novináře v jedné osobě. Jinak také básník, scenárista, publicista a také historik se narodil v roce 1964. V Brně vystudoval Stavební fakultu VUT a Filosofickou fakultu MU (obor historie). Od roku 1995 pracoval v Mladé frontě Dnes, spolupracoval s Českou televizí. Jako zpravodajec se objevil v legendárním vysílání „nezávislého formátu“ porevolučním rádiu Hády v Brně.
Videokomentář Luďka Navary k poválečnému vyhnání Němců z někdejšího Československa vznikl jako součást projektu nakladatelství Větrné mlýny Cesty paměti (www.vetrnemlyny.cz/cestypameti). |
Publikoval několik knih literatury faktu na téma zločiny nacismu a komunismu v českých zemích: Smrt si říká Tutter, Příběhy železné opony, Příběhy železné opony 2, Nové příběhy železné opony, Mlynáři od Babic (s Miroslavem Kasáčkem, 2008).
Na jedné z demonstrací za demokracii „československého jara 2018“, jemuž dal Navara ve svém sloupku na Aktuálně jako první takové pojmenování - mimo jiné pronesl.
„Zdání, že pravdu nemá dnes nikdo a že ji mají všichni, je zavádějící. Jsem přesvědčen o tom, že pravda existuje a že je potřeba ji hledat. Možná je to dnes o něco těžší, ale o to je to důležitější.“
„Některá hesla listopadu 1989 jsou platná i dnes. Jsou to Svoboda slova, Zpátky do Evropy a Konec vlády jedné strany. V pohybu jsou všechny země, které byly kdysi součástí ruského, sovětského impéria a komunistické ideologie, Vedle Slovesnka je v pohybu také Maďarsko a Polsko,“ popsal Luděk Navara 9. dubna 2018 na náměstí Svobody v Brně.
„Útok na některá média má za úkol zúžit náš životní prostor a zúžit svět, ve kterém žijeme. To československé jaro může být realitu a může skutečně ovlivnit naši i jejich budoucnost,“ poznamenal Navara.